Профілактика дитячого травматизму

Основне завдання сім’ї, закладу освіти - виховання з раннього дитинства громадянина, який здатний самостійно й свідомо протистояти небезпекам різного характеру, що дозволить йому активно брати участь у суспільному житті, відстоювати основні принципи безпечного життя, діяльності та відпочинку. Діти повинні знати про світ небезпек, який їх оточує, мінімізувати можливий ризик, жити в гармонії з собою та з природою. В основі терміну ''безпека життєдіяльності'' лежить співвідношення ''людина–середовище проживання''.

Частіше жертвами нещасних випадків, аварій, стихійних лих стають діти. Як правило, вони не знають елементарних правил поведінки або просто бездумно та безпечно поводять себе на вулиці, на воді, під час купання, на дорозі, в побуті тощо. Разом з тим вони і самі створюють небезпечні ситуації. Щоб протистояти такому явищу в суспільстві, треба змінити наше ставлення до нещасних випадків, озброївши підростаюче покоління певним багажем знань, забезпечивши сприятливі умови для життя, навчання, відпочинку.Термін “травма” означає тілесне пошкодження при пораненні. Пошкодження, які повторювались у певній групі населення, називаються травматизмом. Під дитячим травматизмом слід розуміти сукупність раптово виниклих ушкоджень серед дітей різного віку. Травми серед дітей, на жаль, зустрічаються досить часто і мають багато особливостей. За місцем виникнення травматизм поділяють на: побутовий; транспортний; шкільний; спортивний.

Найчастіше зустрічається побутовий травматизм. Побутовий травматизм - це ушкодження, які діти отримали вдома: у квартирі, у дворі чи в саду. Ушкодження при цьому найрізноманітніші, але найнебезпечніші з них це опіки полум’ям, хімічними речовинами і падіння з висоти. Принципи запобігання побутового травматизму різноманітні, але головною і надійною з них є постійна турбота дорослих про безпеку дітей вдома. Старші систематично повинні виховувати в дітях обачливість і обережність, особливо при поводженні з вогнем і небезпечними приладами. Потрібно застерігати дітей від пустощів на балконах, драбинах, деревах. Разом з тим, батьки ні в якому разі не повинні забороняти дітям гратися в рухливі ігри, сковувати їх безперервними заборонами та обмеженнями: все потрібно робити помірковано, щоб не образити і не принизити

Нормативно-правова база

Закон України «Про освіту»

Закон України «Про загальну середню освіту»

Закон України «Про охорону дитинства»

Постанова Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 № 270 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків невиробничого характеру» (зі змінами)

Наказ МОН України від 18.04.2006 № 304 «Про затвердження Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України» (зі змінами)

Наказ МОН України від 06.01.2015 №2 «Щодо заходів безпеки у навчальних закладах»

Наказ МОН України від 26.12.2017 № 1669 "Про затвердження Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти"

Наказ МОН України від 16.05.2019 № 659 "Про затвердження Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися із здобувачами освіти під час освітнього процесу"

Листи Міністерства освіти і науки України:

від 18.07.2013 № 1/9-503 «Про використання Інструктивно-методичних матеріалів з питань створення безпечних умов організації навчально-виховного процесу в групі продовженого дня загальноосвітнього навчального закладу»,

від 26.05.2014 № 1/9-305 «Про використання Методичних матеріалів «Вимоги безпеки учнів під час канікул»,

від 16.06.2014 №1/9-319 «Про використання Методичних матеріалів щодоорганізації навчання перевірки знань, проведення інструктажів з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності»,

від 25.07.2014 №1/9-372 «Про проведення заходів щодо протидії тероризму»,

від 30.07.2014 №1/9-385 «Методичні рекомендації для проведення бесід із учнями загальноосвітніх навчальних закладів з питань враження мінами і вибухонебезпечними предметами, поведінки у надзвичайній ситуації»,

від 23.09.2014 №1/9-482 «Щодо організації роботи з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності у дошкільних навчальних закладах”,

Спільний лист МОН України та Державної служби України з надзвичайних ситуацій № 1/9-55/02-1645/12 від 05.02.2015 «Про заходи безпеки на можливі ризики виникнення надзвичайних ситуацій, терористичних актів, диверсій, мінування»

Методичні матеріали

Правила поводження з вибухонебезпечними предметами

Рекомендації для проведення бесід з учнями щодо поведінки у надзвичайній ситуації

Бесіда „Екстремальні види спорту”

Бесіда „Петарди, салюти - страшні наслідки гри”

Бесiда „Причини травматизму під час зимових iгор”

Правила безпечної поведінки з тваринами

Що треба знати про безпеку руху на велосипеді та мопеді

Правила дорожнього руху

Правила пожежної безпеки

Запобігання отруєння грибами

Запобігання отруєнь

Правила поводження з ВНП

Правила безпечної поведінки на воді та біля води
(презентація до бесіди)

Правила поведінки та рятування на воді

Поняття про джерела струму, їх небезпечність для життя та здоров'я людини.
(презентація до бесіди)

Правила поведінки на воді і на льоду влітку і взимку

Перша допомога в екстремальних умовах. Послідовність дій при наданні першої допомоги

Положення про дружину юних пожежних